27.04.2011

Rocznica


Pojawiły się dwie książki (Ostatnia noc jej życia, Pod gwiazdami Smoka), w tłumaczeniu jest już trzecia,  odbyły się spotkania z czytelnikami, Polacy poznali i polubili Maureen Jennings...
Blog towarzyszy książkowym i serialowym sprawom detektywa Murdocha w Polsce i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.
Dziękuję za ten pierwszy rok wszystkim czytelnikom - i tym ukrytym, i tym, którzy zostawili po sobie ślad w formie komentarza.
Mam nadzieję, że pojawi się tu jeszcze niejedna fascynująca, interesująca, zabawna albo intrygująca murdochowa informacja!

26.04.2011

Czwarty sezon Murdocha w Ale Kino!


Oto informacja z najlepiej poinformowanego źródła :)

Zapraszamy na najnowszy, czwarty sezon kanadyjskiego serialu kryminalnego „Detektyw Murdoch”. Emisje odcinków w niedziele od 1 maja, od 20:10.

Bohaterem serialu jest William Murdoch (Yannick Bisson) - as policji XIX-wiecznego Toronto, entuzjasta najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Jego najbliższymi współpracownikami są Julia Ogden (Helene Joy) – pierwsza koronerka w historii kanadyjskiej policji - oraz inspektor Brackenreid (Thomas Craig).

Akcja czwartego sezonu rozpocznie się kilka miesięcy po wyjeździe doktor Julii Ogden do Buffalo. Murdoch nie umie pogodzić się z jej nieobecnością, a współpraca z nowym koronerem nie układa się najlepiej. Sytuację pogorszy konflikt z inspektorem Brackenreidem, który z kolei rozważa rozpoczęcie kariery politycznej. Tymczasem Murdoch zajmie się m. in. śledztwem, które wprowadzi go w świat kanadyjskiej armii, sprawą zabójstwa pewnego milionera i zaginięciem młodej Francuzki. Przypadkowo też trafi na obraz, przedstawiający scenę popełnionego w Toronto morderstwa, a prowadząc jedną ze spraw skonstruuje nawet prototyp faxu.

25.04.2011

Na słodko po świętach


Jedną z głównych postaci Biednego Toma jest konstabl Oliver Wicken. Z każdą przeczytaną stroną powieści coraz lepiej go poznajemy. Na przykład pewna wdowa, pani Bail, prowadząca małą cukiernię, mówi, że Wicken zawsze po drodze do pracy zatrzymywał się u niej i kupował kilka buttercups z orzechowym nadzieniem. "Miał do nich słabość", mówiła. Hmm, trudno się dziwić tej słodkiej namiętności konstabla...

(foto: Lopey)

Jeśli jest ktoś, kto pomimo kończących się świąt ma jeszcze ochotę na coś słodkiego, to może wyczarować takie ciasteczka z mąki, soli, sody, masła, cukru białego i brązowego, jajka (jednego!) i mleka. Aha, i czekoladek orzechowych, wciśniętych w gorące jeszcze ciasteczka! :)

19.04.2011

Biedny Tom już wystygł...


... będzie się prezentował tak:


Kolejny świetny projekt Anny Marii Damasiewicz. Ciekawe, czy jej wrażliwość, przeniesiona na okładkę,  pokryje się z wrażliwością czytelników?

17.04.2011

Po spotkaniu w Kręgu


Pogawędki o Maureen Jennings w poznańskim Kręgu zbiegły się z finałem konkursu literackiego oraz inauguracją działalności klubu "Łazarskie Klekoty". Laureaci konkursu oraz goście, którzy chcieli poznać Maureen, w świetnych nastrojach obejrzeli prezentację "O radości bycia pisarką".



Pod prezentacji pojawiły się pytania dotyczące autorki, serialu, przekładów i warsztatu tłumaczki :)


Z panem Januszem Hellerem, kierownikiem Klubu

Gdańsk, Poznań... które miasto będzie następne? :)

13.04.2011

Pisarka i psycholożka


W recenzji "Na kogo zagiął parol detektyw Murdoch?" Bożydar Brakoniecki zauważa, że Jennings zdołała połączyć dwie życiowe pasje - bycie pisarką i psycholożką - powołując do istnienia detektywa Murdocha. "Murdoch ma nie tylko dużą wiedzę i sporo sprytu, ale szczodrze korzysta także z dorobku raczkującej wówczas psychologii", pisze. "Przed jego analitycznym umysłem nie skryje się żaden szwarccharakter".

12.04.2011

Jutro w Kręgu


Zapraszam jeszcze raz na jutrzejsze pogaduszki o Maureen Jennings :)


11.04.2011

O charakterystycznych dla Jennings opisach wnętrz... i nie tylko :)


W "Co jest grane" kolejna recenzja powieści o Murdochu. Tym razem Dorota Karaś pisze o Pod gwiazdami Smoka. "Maureen Jennings korzysta ze sprawdzonych wzorców powieści kryminalnej retro - mamy więc wyrazistego, dociekliwego i otwartego na nowinki głównego bohatera, zgodne z historycznymi opisami realia i odpowiednio skomplikowaną kryminalną zagadkę".

7.04.2011

"999 Queen Street"


Posępny budynek z fotografii to Provincial Lunatic Asylum (Regionalny zakład dla obłąkanych) w Toronto. Posępny tak z zewnątrz, jak i wewnątrz, choć wybudowano go wedle najnowszych osiągnięć techniki (miał centralne ogrzewanie, mechaniczny system wentylacji oraz wewnętrzną instalację wodno-kanalizacyjną), według projektu architekta Johna Howarda. Zadaniem zakładu było sprawowanie opieki nad chorymi w "ludzkich warunkach". Przez lata zmieniały się jego nazwy: Toronto Lunatic Asylum, "999 Queen Street", Queen Street Mental Health Care. Otwarto go 26 stycznia 1850 roku na pięćdziesięcioakrowej parceli, niedaleko granic miasta, na południowej stronie Queen Street.
Budynek ten, nazwany przez historyka architektury, Williama Dendy'ego "wyjątkowym pomnikiem neoklasycyzmu w Kanadzie", został, mimo licznych protestów, zburzony w latach 1975-76.
Jedna z bohaterek powieści Biedny Tom już wystygł będzie tam musiała spędzić jakiś czas.

 Tak wyglądała droga Peg do zakładu

W mniej ponurych barwach

2.04.2011

Czwarty sezon. Daty.


Dzisiaj krótka, świetna wiadomość - dla wielbicieli serialu z Bissonem, mieszkających w Kanadzie.. Niedawno informowałam, że City tv przełożyła rozpoczęcie emisji czwartego sezonu Detektywa Murdocha na czas bliżej nieokreślony. Tymczasem parę dni temu ruszyła oficjalna strona nowego sezonu serialu, natomiast na stronie City tv pojawiła się informacja, że pierwszy odcinek można będzie w Kanadzie obejrzeć siódmego czerwca.
Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii sezon czwarty nadawany jest już od piętnastego lutego.
Trzymamy kciuki za polską premierę.

(murdochmysteries.com)