31.08.2011

Fotel



Jak już wcześniej pisałam, Murdoch, pomimo przeszywającego bólu zęba, woli na razie korzystać z domowych sposobów łagodzenia sytuacji (pamiętacie olejek goździkowy?) :)  W końcu jednak ból staje się nie do zniesienia i detektyw, chcąc nie chcąc, wchodzi do gabinetu dentysty.
"(...) tym, co w pokoju dominowało, był Fotel. Stał na postumencie, w samym jego centrum".


Obleciał Was strach? Spokojnie. W następnym wpisie pojawi się kilka informacji o stosowanych w XIX wieku znieczuleniach! :)

28.08.2011

Propozycja



Dla tych, którzy na spóźnione wakacje wybierają się do Ontario. Albo dla tych, którzy mieszkają w pobliżu. "Z kart książki na ekran" - to tytuł spotkania z Maureen Jennings, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Bradford West Gwillimbury. Za jedyne pięć dolarów kanadyjskich można będzie posłuchać Maureen, a także skosztować drobnych przekąsek! ;)
Tych, którzy tam będą, prosimy o relację!

24.08.2011

Szczegóły


Lubię wyobrażać sobie ze szczegółami świat przedstawiony przez Maureen Jennings. Pomagają mi w tym twórcy serialu o Murdochu. Dbają o to, by każdy drobiazg na planie miał swój udział w tworzeniu prawdziwej wiktoriańskiej scenerii.
Dzisiaj lampa, którą posługiwał się Murdoch i inni policjanci w tamtych czasach. Tak wygląda zachowany do dzisiaj oryginał:


A taką lampą posługiwał się Murdoch - Outerbirdge w filmie.


20.08.2011

Warto czytać Murdocha!


Murdocha boli ząb. Sprawa nie jest prosta. Detektyw jest tylko człowiekiem, boi się dentysty jak ognia, zresztą w XIX wieku w Toronto nikt nie słyszał o szybkoobrotowych wiertarkach czy światłoutwardzalnych plombach. Odkłada wizytę w gabinecie i zdaje się na porady swojej gospodyni, pani Kitchen. Sprawdziłam - jedną z nich można zastosować i dziś! Naturalna i skuteczna. Polecam olejek goździkowy :)



"Olejek goździkowy otrzymuje się z pączków kwiatowych goździkowca, Caryophyllur aromaticus, w procesie destylacji z parą wodną. Ta metoda otrzymywania pozwala na zachowanie w jego składzie substancji mineralnych i witamin.
Głównym składnikiem aktywnym olejku goździkowego jest eugenol (86-96%). Medyczne własności olejku z goździkowca korzennego to działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe. Działa również wykrztuśnie i oczyszcza z nadmiaru śluzu (katar, zapalenie oskrzeli).
Ma silne działanie przeciwbólowe, wspomaga leczenie reumatyzmu, artretyzmu, nerwobólów.
Jest używany w stomatologii - w przypadku ostrego bólu zęba wywołanego ostrym zapalenia miazgi oraz do dezynfekcji kanałów korzeni zębowych.
Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne o szerokim spektrum oraz przeciwgrzybiczne.
Olejek goździkowy posiada właściwości immunostymulujące - wzmacnia system odpornościowy, jak również odświeża i witalizuje cały organizm" (informacje z portalu "Dbaj o zdrowie").

Warto czytać Murdocha!

16.08.2011

Co słychać u Autorki? (cz.2)


W czerwcu pisałam, że Maureen z pewnym niedowierzaniem potraktowała informację o przyznaniu jej Grant Allen Award. Dzisiaj mogę napisać, że słowo ciałem się stało. Parę dni temu Maureen powróciła z Wolfe Island. Tam właśnie wręczono jej nagrodę, tam też wygłosiła prezentację i udzielała wywiadów. Mamy nadzieję, że znalazła też chwilkę , by nabrać sił, tak bardzo potrzebnych w jej niezmiernie intensywnym życiu zawodowym. I jak tu nie wierzyć, że życie zaczyna się po czterdziestce! ;)

Maureen odbiera nagrodę...
 ... i udziela wywiadu

A oto nagroda.
(Iden Ford Photography)


13.08.2011

Co słychać u Autorki?


"Maureen Jennings, napisawszy siedem świetnych powieści kryminalnych osadzonych w realiach wiktoriańskiego Toronto, w których główną rolę odgrywał poważany - a obecnie również znany z ekranów telewizyjnych - detektyw Murdoch, w Season of Darkness przenosi czytelnika za ocean i zupełnie inny czas, wiele dziesięcioleci do przodu.
Pisarka z Toronto umieszcza akcję swojej nowej serii na angielskiej wsi w czasie drugiej wojny światowej, głównym bohaterem czyniąc Toma Tylera, który jest tak samo skomplikowanym i interesującym człowiekiem, jak Murdoch (...) Każda powieść Jennings to coś więcej niż zaledwie opowieść kryminalna. Na przykład w Season of Darkness dogłębnie bada historie wojenne i dramatyczne przypadki tego, co obecnie nazywamy zespołem stresu pourazowego. (..) Prowadzona przez nią dokumentacja historyczna, na przykład życia w Toronto i wiktoriańskich metod rozwiązywania zagadek kryminalnych jest nie tylko niezwykle staranna, ale także sprowadzona do rzeczywistości prywatnego życia, jak w przypadku Toma Tylera i jego rodziny, współpracowników, przestępstw, dochodzeń i tragedii (...)
Joan Barfoot"

Przeczytane na: London Free Press

Maureen pisze
(Iden Ford Photography)


9.08.2011

Oliver Wicken


To osoba konstabla Olivera Wickena jest punktem wyjścia historii opisanej przez Jennings w Biedny Tom już wystygł. Poznajemy go całkiem dobrze - opowiadają o nim różne osoby, od współpracowników, przez przypadkowych znajomych po członków rodziny. Oczytany, wrażliwy, pamiętający o innych, dowcipny, dbający... aspirujący do lepszego życia, pracowity. Wysoki, jasnowłosy. Czy to możliwe, żeby popełnił samobójstwo?

Autorka (jak zwykle w dobrym nastroju)
i konstabl Oliver Wicken (Philip Graeme)
(Iden Ford Photography)

4.08.2011

Dom przy Ontario Street


"Jego mieszkanie znajdowało się przy Ontario Street, w niedużej i łatwej do pokonania odległości od komisariatu (...) Kitchenowie mieszkali w połówce bliźniaka z ozdobną deską szczytową biegnącą wzdłuż dwuspadowego dachu. Latem obie części budynku porastał cissus rombolistny, teraz jednak na pomarańczowych cegłach ścian widać było jedynie cienkie ślady łodyg".


Może to tutaj wynajmował swoje mieszkanie detektyw Murdoch?
(Iden Ford Photography)

1.08.2011

Coś z farmacji :)


"Chloral, trichloroetanal, aldehyd trichlorooctowy CCl3CHO – bezbarwna, ruchliwa, oleista ciecz o drażniącym słodkawo-eterowym zapachu. (...). Otrzymuje się go przez chlorowanie chlorem alkoholu etylowego lub aldehydu octowego. Stosowany do otrzymywania wodzianu chloralu i pochodnych, których używa się jako środków nasennych. (...). Jest to także najstarszy syntetyczny środek nasenny". Tyle definicji. Dodam jeszcze, że po raz pierwszy został zsyntetyzowany przez Justusa von Liebiga (chemika niemieckiego) w 1832 roku. Oraz, że podawano go w zakładzie dla obłąkanych, w którym przebywała Peg, jedna z głównych bohaterek trzeciej powieści o Murdochu, Biedny Tom już wystygł.

Chloral, XIX-wieczny środek uspokajający